פוארטו נטאלס

פוארטו נטאלס – Puerto Natales

פוארטו נטאלס, עיר בצ’ילה (Chile), השוכנת במרחק של כ- 250 ק”מ מפונטה אראנס (Punta Arenas). העיר מונה כ- 25,000 תושבים ובאופיה, היא נוטה להיות עיר קטנה שלווה ושקטה. מרבית המטיילים המגיעים לכאן מכל העולם מגיעים בשל קרבתה היחסית אל הפארק הלאומי טורס דל פיינה (Parque Nacional Torres del paine), עליו נדבר בהמשך. העיר פוארטו נטאלס קיימת משנת 1911 אז הוקמה על ידי השליט רמון בארוס לוקו (Ramon Barros Luco) וכיום כלכלתה של העיר מתבססת בעיקר על התיירות הרבה הקיימת באזור.

הפארק הלאומי טורוס דל פיינה – Parque Nacional Torres del paine

כפי שציינו כמה שורות קודם, כלכלתה של פוארטו נטאלס מתבססת בעיקרה על התיירות הרבה הקיימת באזור, למעשה אותה תיירות מתבססת על האתר היפהפה השוכן בסמוך לפוארטו נטאלס, הטורס דל פיינה, או כפי שהם מכונים בידי המטיילים הישראלים, “הטורוסים”. פוארטו נטאלס מהווה נקודת התארגנות מעולה ממנה ניתן לצאת לאחד הטרקים היפים ביותר הקיימים בצ’ילה ובדרום אמריקה כולה. אם יש לכם חברים שחזרו מן האזור, וודאי שמעתם סיפור או שניים על מראה הטורוסים המיוחד.

הטורס דל פאינה הוא אחד מן האתרים המוכרזים כאתר מורשת עולמית. מדובר בשמורת טבע המתפרשת על שטח של כ- 1,800,000 דונם (!). גולת הכותרת של הפארק והשמורה הם הטורוסים, הם עמודי הגרניט המיוחדים הנישאים לגובה רב. הטרק המפורסם אליו יוצאים המטיילים מתחלק לשני מסלולים אותם ניתן לעשות. מסלול אחד (אותו מרבית המטיילים בוחרים) הוא מסלול ה- W, מסלול הנמשך בין 4-5 ימים ואורכו בין 80-90 ק”מ. הטרק עצמו מאד מסודר ומאד נוח למטייל, עם נקודות לינה מסודרות בהן ניתן לעצור. ניתן להתחיל את מסלול ה- W משני כיווניו, אך גם במקרה הזה מרבית המטיילים בוחרים בכיוון המסלול שבו רואים את הטורוסים ביום האחרון של הטרק. המסלול השני אותו ניתן לעשות הוא המסלול ההיקפי, מסלול המתפרש על אורך של כ- 120 ק”מ ונמשך בין 7-8 ימים. המסלול עצמו כולל בתוכו את מסלול ה- W, הוא יותר ארוך ויותר קשה. במהלך שני המסלולים האפשריים, מלבד שלושת עמודי הגרניט אליהם מגיעים בסוף, במהלך הטרק מבחינים בנוף מדהים של צמחייה מיוחדת במינה, הרים עצומים, קרחונים מושלגים, לגונות יפהפיות ואילו רק חלק מן המראות שקיימים בדרך. כל נסיון לתאר את היופי הזה ינחל כישלון.. צריך להיות שם כדי להבין עד כמה הטרק יוצא מגדר הרגיל ביופיו.

קצת פרטים טכניים, בכניסה אל שמורת הטבע, יש צורך להירשם ולהכריז על מספר ימים בהם אתם מתכננים להישאר בפארק, כך שתאריך היציאה נרשם. בהתאם לכך אתם משלמים את סכום הכניסה לפארק הלאומי. ביום היציאה, פקחי השמורה יודעים אם שלמתם את הסכום המתאים, או לחליפין אם קרתה תקלה ואתם עדיין בפארק.