נסקה

נאסקה

נאסקה

נאסקה (נסקה) היא עיירה קטנה השוכנת על רמה מדברית בפרו המשתרעת על שטח של כ-85 ק”מ. העיירה שוכנת במרחק של כ-440 ק”מ דרומית לעיר הבירה לימה (Lima) ומונה כ-60,000 תושבים. העיירה קרויה נאסקה על שום אחד השבטים הקדומים שחיו בפרו. כיום העיירה שוממת למדי, תיירים המגיעים אליה מגיעים לרוב ליום אחד בלבד ועוצרים בה בדרך ליעדים שונים, בכדי לראות את האטרקציה המרכזית הקיימת בעיר והיא קווי נאסקה או בשפת התושבים המקומיים לינאס דה נאסקה (Lineas de Nazca). מדובר באחת מהאטרקציות המפורסמות והמסתוריות של דרום אמריקה!

קווי נאסקה – (Lineas de Nazca)
במרחק של כ-20 ק”מ צפונה לעיר נאסקה, קיים אתר ארכיאולוגי חשוב בו נמצאים קווי הנאסקה. קווים אלו הם קווים המהווים צורות שונות בגדלים עצומים של מאות מטרים. האתר של קווי הנאסקה הוא לא מקום אשר ניתן ליהנות ממנו בטיול רגלי.. הדרך היחידה להבין מה הקווים מסמלים היא לעלות לגובה ורק ממרחק ניתן להתרשם מפאר היצירה של אותו שבט קדום אשר הצליח לצייר ולשרטט תמונות ענק באופן כה סימטרי ללא הטכנולוגיה המתקדמת הקיימת בימינו.

בכדי לעלות לגובה קיימות 2 אפשרויות. האחת, הזולה יותר, היא טיפוס על מגדל תצפית (בשל זווית הצפייה ממגדל הצורות אולי יראו מעט משופעות). הדרך השנייה, בה מרבית התיירים המגיעים בוחרים, היא השכרה של מטוס קל לסיור באוויר בין 20 דקות לחצי שעה אשר במהלכו המטוס חג מעל אותם קווים, ולנגד עיניכם מתגלות צורות של חיות שונות, קוף, ציפור הקונדור, לטאה, צורה של ידיים ואף צורות גיאומטריות שונות. עד היום לא ברור לחלוטין מה הייתה המטרה של שבט הנאסקה בשרטוט ציורי הענק האלו, יש הסוברים כי צויירו ממניעים דתיים, יצירת ציורי ענק לאלים שיוכלו להביט מלמעלה, אך זו רק סברה והציורים האלו נותרו בגדר תעלומה.

אחת התיאוריות של חוקרי הארכיאולוגיה לגבי השאלה כיצד צוירו הציורים האלו באופן כל כך מדויק, היא שציורים  אלו צוירו בכלי עבודה פשוטים למדי. מנופים כנראה שלא היו להם אז אבל ציוד מדידה היה וסימון הקווים עם יתדות עץ על הקרקע היה חלק מהטכנולוגיה בה השתמשו. בכדי להגיע לאתר יש כמה דרכים. תמיד ניתן לסגור עסק עם סוכנות תיירים מאחת העיירות הסמוכות אשר עצרתן בהן בדרך. כך שמגיעים לעיירה ומחכה לכם נציג אשר לוקח אתכם אל היעד מאכסן את הציוד שלכם ומלווה אתכם לאורך היום. אפשרות נוספת, היא להגיע לנסקה ולבחור סוכנות אשר דרכה תוכלו לסגור דיל. אל חשש, אין צורך לחפש סוכנויות שונות, נציגיהן יחכו לכם מיד כשתרדו מהאוטובוס ולא ירפו בקלות. חשוב לציין כי לא תמיד מטיילים הממהרים לסגור עסקה ברגע שיורדים מהאוטובוס מרוצים, בחירת סוכנות בדוחק ולחץ לא משתלמת. מומלץ בחום לסגור את העסקה מראש ביעד קודם, בו תוכלו לברר את כל הפרטים בצורה מסודרת. יוצאים לטיול בנאסקה!