מאצ'ו פיצ'ו

מאצ’ו פיצ’ו

מאצ’ו פיצ’ו – Machu Picchu

במרחק של כ- 70 ק”מ מקוסקו שוכנת לה העיר מאצ’ו פיצ’ו. העיר הוקמה בשנת 1450, על הר המאצ’ו פיצ’ו (בעברית, הפסגה העתיקה) שנישא לגובה של כ- 2350 מטרים. המאצ’ו פיצ’ו הייתה עיר אשר השתרעה על שטח של כ-8 קמ”ר והייתה מיושבת על ידי בני שבט האינקה בתקופה שבה האימפריה הייתה בשיא שגשוגה ופריחתה, ואף הייתה מוכרת כעיר הבירה של אותה אימפריה. עם הכיבוש הספרדי כמאה שנה לאחר מכן, ננטשה העיר, וכיום העיר אינה מיושבת וניתן לראות רק שרידים שונים של העיר ומבנים אשר חלקן נשתמרו בצורה טובה למדי. למעשה, זאת אחת הערים הבודדות של אימפריית בני האינקה, אשר נשתמרו כמעט בשלמותן. המאצ’ו פי’צו נחשב לאטרקציה מספר אחת בכל דרום אמריקה!

העיר מאצ’ו פיצ’ו יושבת על רכס הרים עצום מעל עמק אורובמבה שבפרו. הנוף הנשקף מן האזור מדהים ביופיו, ניתן לראות רכסי הרים עצומים וירוקים מסביב לעיר, אשר משווים לה מראה חבוי. העיר המאצ’ו פיצ’ו היא אחד האתרים היותר מפורסמים בפרו, ואף הפכה לסמל של שבט בני האינקה. ברחבי האתר ניתן לראות אבנים המסותתות בדיוק רב ובשיטה אשר נחשבת לאופיינית לאותה תרבות. האבנים מרכיבות מבנים שונים אשר למראית עין נראה כי אינם מסמלים שום דבר. אחת הסיבות שכדאי לקחת הדרכה (באנגלית כמובן) באתר זה היא שמלבד מבני הבתים של התושבים, יש מספר מבנים בעלי משמעות אשר מסמלים את המנהגים השונים ואת המסורת של שבט בני האינקה. בין המבנים השונים תוכלו לראות מקדשים שונים, כמו מקדש בו היו מבצעים את הפולחן לשמש ולגשם, שעון שמש ועוד. כיום האתר נחשב לאחד משבעת פלאי תבל החדשים, והוא אף מהווה מרכז ארכיאולוגי חשוב ביותר בדרום אמריקה שהביא לא מעט ממצאים חשובים לגבי תרבות האינקה. כמו כן, ברמה התיירותית, המקום מושך אליו המוני תיירים אשר מגיעים מדי שנה לראות את שרידי העיר.

איך מגיעים למצ’ו פיצ’ו?
במידה ואתם מגיעים לפרו, סביר להניח שגם אתם לא תפסחו על האתר המיוחד הזה. הדרך הנוחה ביותר להגעה היא על ידי סוכנויות התיירים השונות בקוסקו, אשר מארגנות חבילה כוללת של תשלום על הכניסה, רכבת וכמובן סיור במקום מלווה בהדרכה באנגלית. קיימות דרכים נוספות להגעה, ע”י אוטובוסים אשר קצת פחות נוחים. כמו כן, אלו מכם שרוצים לטפס את כל הדרך אל הר המאצ’ו פיצ’ו ברגל, קיימת האפשרות ע”י טיפוס במשעול האינקה (Inca Trail). אלו מכם שממש אוהבים לטרק קיים גם טרק שנמשך כ-4 ימים, אשר בסופו מגיעים אל פסגת ההר וסוף סוף יכולים ליהנות מהעיר. מרבית המטיילים מוותרים על הטרק זה ובוחרים להגיע אל האתר ישירות. כמו שכבר ציינו, אל האתר מגיעים המון תיירים מדי יום ביומו, לכן כשתגיעו לשם סביר להניח שתתקלו בהרבה קבוצות מטיילים אשר מטיילות גם הן באזור. מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות, כך העומס יהיה קל יותר.