לה פאז

לה פאז

לה פאז – La Paz

העיר לה פאז, בירת המחוז ששמו זהה לשם העיר, שוכנת בגובה של כ-3600 מטרים, בסמוך לנהר לה פאז (La Paz River). מספר התושבים כאן הוא כ- 1,600,000 ובנוסף לזה היא גם העיר הגדולה ביותר ברחבי בוליביה. ובניגוד לדעה הרווחת בקרב המטיילים, לה פאז לא עיר הבירה הרשמית של בוליביה (הרי היא סוקרה). יחד עם זאת, היא בהחלט מהווה נקודה מרכזית אשר כל מטייל אשר עובר בבוליביה מגיע אליה. גם בקרב התושבים המקומיים היא חשובה מאד, רוב המוסדות הממשלתיים שלה נמצאים כאן.

דרך המוות- נתיב הדרך מלה פאז לרורה נבאקה
דרך מאד מפורסמת בדרום אמריקה, אשר מוכרת בכינוייה הפחות סימפטי “דרך המוות”. נתיב הדרך קיבלה שם כזה בשל היותו מסלול אשר מורכב מעליות וירידות ( בטווח של כ- 3000 מטרים גובה), צרות למדי ואם לא נזהרים מספיק, גם מסוכנות. הנוף הנשקף במהלך הדרך הוא יפהפה, נתיב ירוק של צמחייה ורכסי הרים.  בעבר היו מקרים של מטיילים (ביניהם גם מטיילים ישראלים בשנת 1999), אשר קיפחו את חייהם בדרך זו. את הדרך ניתן לעשות גם על ידי רכב, ויש אף כאלו שיבחרו לעשות את הדרך על גבי אופניים. בכל דרך שתבחרו, מומלץ להיזהר ולא לקחת סיכונים מיותרים.

מוזיאון הקוקה –Coca Museum
ללא ספק מוזיאון לא שגרתי בלה פאז. במוזיאון תוכלו לקבל הסברים על צמח הקוקה, מתעמקים קצת מעבר למוכר ולידוע ומספרים על סגולות הצמח. ללא ספק הזדמנות טובה לשמוע עליו מזווית אחרת. מבחינת מבנה המוזיאון, כלפי חוץ הוא לא מהמרשימים ביותר. מדובר במבנה קטן שכנראה לא ערוך לכמות גדולה מדי של תיירים, חלק מזה אולי טמון בעובדה שההדרכות כאן בספרדית. אלו מביניכם שמבינים את השפה, יוכלו להסתדר, אילו שלא, ישמחו להיעזר בחוברות הדרכה למוזיאון באנגלית.

שוק המכשפות – Mercado de las Brujas
במהלך הטיול בדרום אמריקה נתקלים בלא מעט שווקים שונים, כאשר לכל שוק יש את המאפיינים הבולטים שלו. בשוק המכשפות המאפיין הבולט הוא הסחורה הנמכרת. ללא ספק, מראות משונים ומוזרים ומפליא שיש אנשים שקונים סחורה זו, אך כנראה שצפרדעים טחונות לאבקה דקיקה זהו מצרך נמכר בלה פאז. אז כפי שכבר הבנתם הסחורה משונה למדי, אבנים בעלות משמעות למזל, עוברי חיות שונות משומרים בצנצנות.. את כל אלו אנשים קונים בכדי לבצע טקסים שונים ואמונות תפלות בכדי לשמור על המזל הקיים, או לשבור מזל רע. לכל המוצרים האלו יש ביקוש רב, תוכלו למצוא כאן קונים מכל השכבות, אפילו עשירי העם יחפשו כאן פתרונות מן העולם הזה להצלחה בעולם העסקים. מטיילים רבים אשר מגיעים ללה פאז לא מוותרים על החוויה של טיול בשוק. אמנם, מזכרות לארץ בצורת חיה כזו או אחרת, לא תרכשו, אבל תמונות וסיפורים לדרך בהחלט אפשר למצוא כאן.