גלאפאגוס

גלפגוס

איי גלפגוס – Islas Galapagos

איי הגלפגוס, ארכיפלג של איים יפהפיים המפורסמים בזני בעלי החיים המיוחדים אשר מצויים בהם. האיים, למעשה, הם איים געשיים אשר ממוקמים באוקיינוס השקט מערבית לאקוודור (Equador), ואף מוגדרים כחלק מהפארקים הלאומיים של המדינה. גבולות האיים יהיו, כאמור, אקוודור ממזרח, אי הקוקוס צפונית להם, ומדרום איי הפסחא והסן פליקס. ההגעה אל איי גלפגוס תהיה דרך אקוודור. בארכיפלג זה ישנם מספרים איים אשר מיושבים באופן קבוע. באופן כולל כמות התושבים אשר חיה על איים אלו נעה סביב ה- 20,000 תושבים. מקורם של האיים הוא ממקור געשי, כאשר האיים העתיקים ביותר נוצרו לפני כ-10 מיליון שנים. הרי געש רבים רדומים, אך האיים הצעירים יותר עדיין בתהליך התהוות הקרקע הגעשית, כך ששם עוד ייתכנו התפרצויות. בשל קרבתם של האיים לקו המשווה, האקלים כאן הוא טרופי. יחד עם זאת, יחסית למקומות בעלות אקלים טרופי, הטמפרטורה כאן נוטה להיות נמוכה יותר (למרות שבימים חמים תגלו כי הטמפרטורה יכולה גם להגיע ל-30 מעלות צלזיוס). הפעילות העיקרית אליה מטיילים מגיעים אל איים אלו היא כדי להתרשם מבעלי החיים הפלאיים ואף בכדי ליהנות מצלילות במיי האוקיינוס השקט, שם יש זרמים חזקים, כך שצוללנים חובבנים ימצאו כי הצלילה לא מתאימה להם.

איסבלה – Isabella
איסבלה ידוע כאי אשר עליו ממוקם הר הגעש וולף, הוא מהווה את הנקודה הגבוהה ביותר בין כל איי גלפגוס. הר הגעש נישא לגובה של 1707 מטר. שם האי קרוי על שם מלכת קסטיליה, איסבלה הראשונה (מוכרת כמלכה אשר בתקופת מלכותה הוחלט על גירוש יהודי ספרד אשר לא המירו את דתם). האי מתפרס על שטח של כ- 4640 קמ”ר ובשטח זה ניתן לראות מגוון מדהים של בעלי חיים מוכרים ואף זנים שונים שסביר להניח תיתקלו בהם לראשונה כאן.

אספניולה – Espanola
אי, אשר יחסית לאיסבלה הרבה יותר קטן (60 קמ”ר), אך מאד עתיק. מעריכים כי גילו של האי הוא כ-3.5 מיליון שנים, כך שמבין כל קבוצת איי גלאפגוס ללא ספק הוא אחד מן האיים הותיקים. האי ממוקם באזור הדרומי והמרוחק יותר, וניתן למצוא בו בעלי חיים שאופייניים רק לאזור זה ולא תוכלו לראותם במקומות אחרים. שם האי אספניולה, ניתן כמחווה ידידותית למדינה ספרד.

חנובסה – Genovesa
חנובסה הוא אי אשא שטחו כ-14 קמ”ר. אי זה מתבלט בריבוי זני העופות המיוחדים לו, מכאן שאב את כינויו אי הציפורים. כמו כן, שם האי נלקח משם העיר ג’נובה שבאיטליה. עיר אשר ידועה כמקום הולדתו של קולומבוס.

דרווין – Darwin
אחד האיים הקטנים ביותר הקיימים בארכיפלג זה, שטחו כ-1.1 קמ”ר. וגם הוא רווי במגוון בעלי חיים, ואף מגוון של בעלי חיים ימיים. שם האי, קרוי על שם צ’ארלס דרווין, מייסד תורת האבולוציה, אשר סבורים כי כאן ממש ערך את מחקריו ופיתח את תורתו.
יוצאים לאיי גלפגוס!

למידע נוסף:
טיול מאורגן לדרום אמריקה
טיסות לדרום אמריקה