אל צ'לטאן, ארגנטינה

אל צ’אלטן

אל צ’אלטן – El Chalten

אל צ’אלטן, כפר הררי קטן, בארגנטינה (Argentina), במחוז סנטה קרוז (Santa Cruz). הכפר שוכן בדרום ארגנטינה, בסמוך לצ’ילה (Chile), במרחק 220 ק”מ מאל קלאפטה (El Calafate). מטיילים רבים המגיעים לטייל בארגנטינה, במיוחד חובבי הטרקים, ינהרו לכפר זה בשל היותו נקודת היציאה לאחד הטרקים המפורסמים, טרק הפיץ רוי (Cerro Fitz Roy). הנוף הנשקף באזור זה הוא מיוחד ועוצמתי המכיל קרחונים ענקיים, לגונות וכמובן הר הפיץ רוי. הכפר כאמור, קטן מכיל כ- 400 תושבים ואף קיים רק משנת 1985. סיבת הקמתו היתה מיקומו בסמיכות לגבול עם צ’ילה. ארגנטינה בנתה שם כפר בכדי להצדיק את הימצאות השטח ברשות המדינה. כיום הכפר מהווה נקודת תיירותית ומשגשג בזכות שמורת הטבע אליה מטיילים רבים מגיעים.

לוס קונדורס – Los Condores

אז מלבד טרק הפיץ רוי, קיימת גם האפשרות ללכת לטיולים סביב באזור אל צ’אלטן. לוס קונדורס היא אטרקציה נהדרת למי שאינו מעוניין ביום בטרק מפרך וארוך. מדובר במסלול הליכה של כשעה שבמהלכו מגיעים לנקודת תצפית מרהיבה שמלבד הנוף המדהים הנגלה ממנה ניתן גם לחזור בעופות הקונדור העפים במרומים.

לומה דל פליגו טומדאדו – Loma del Pliegue Tumdado

הלומה דל פליגו טומדאדו הוא מסלול נוסף בו אפשר לטייל. רמת הקושי של המסלול מעט יותר קשה, מדובר במסלול הנמשך כ- 4 שעות (אם אתם לא בכושר שיא, אולי אפילו 5) ורובו נעשה במגמת עלייה. המסלול יוצר מהכניסה לעיירה. שימו לב כי הכניסה היא בחינם, אך מטעמי בטיחות ובקרה על המטיילים הנמצאים בשמורה, יש להודיע כשנכנסים ולהודיע כשיוצאים. אז מלבד עלייה מפרכת חשוב לציין כי הנוף מדהים מגוון עצום של קרחונים ואגמים. אלו מכם שמתכננים לוותר על טרק הפיץ רוי ישמחו בוודאי לגלות כי ניתן ממסלול זה לראות אותו.

סרו פיץ רוי – Cerro Fitz Roy

אז אי אפשר לדבר על אל צ’לטן מבלי להזכיר בכמה מילים את הטרק שבשבילו מרבית המטיילים מגיעים. הטרק לרוב נע סביב ה- 3 ימים. היציאה היא באופן עצמאי, ללא מדריך או קבוצה מאורגנת, כך שכדאי להצטייד במפה טובה ומעודכנת. יש מספר אתרי קמפינג בהם אפשר ללון במהלך המסלול, כך שלא תשכחו להצטייד גם באוהל. מרבית המטיילים בוחרים ללכת במסלול דרכו עוברים במספר יעדים קבועים ביניהם הלגונה טורה (Laguna Torre), ריו בלנקו (Rio Blanco), לגונה דה לוס טרס (Laguna de Los Tres) והשיא הוא נקודת התצפית המרהיבה לעבר הר הפיץ רוי (Cerro Fitz Roy). טיפ חשוב, לפני היציאה למסלול כדאי מאד להתעדכן במזג האוויר ל- 3 ימים הקרובים בהם תטיילו. האזור קר וגשום ולעיתים לא ניתן לצאת בגללו לטרק, במיוחד בסוף העונה המתויירת או ממש בתחילתה (תקופות קצת גבוליות). החודשים בהם עונת הטיול באזור נפתחת יהיו בין נובמבר לסוף פברואר. ברוכים הבאים לאל צ’אלטן!